Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

De ce nu reusesc producatorii romani sa vanda in supermarketuri

* * * * * 3 voturi
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
494 răspunsuri în acest subiect

#487
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postcatalina1, on 29 august 2020 - 15:29, said:

Hai ca azi nu e chiar cea mai buna idee sa ne dai un exemplu de la Academia Romana Posted Image

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  vv3.jpg   260,12K   12 download-uri
  • Fișier atașat  vvv2.jpg   116,13K   12 download-uri


#488
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 62.911
  • Înscris: 21.04.2011
Sustin in continuare un om educat nu zice ca rosia are chimicale si nu foloseste cuvantul chimicale aiurea. Cu accent pe educat.
Jar balariile limbajului de lemn nu ma impresioneaza.

@criztu
Eu am vazut cu ochii mei oameni care nu puneau gura pe ce produceau pentru a vinde. La supermarket chiar e mai controlat procesul, tu crezi in continuare ce vrei.

Editat de catalina1, 29 august 2020 - 16:19.


#489
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.957
  • Înscris: 02.05.2020
critzu zice bine,mai putin aberatia cu controalele....Posted Image

#490
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 16.298
  • Înscris: 03.09.2002
@mcd2020
oficial si legal si astea, "producatorii" din piete sunt controlati si corespund la tot carnatu de normative si prevederi. tot ce se vinde la piata e "controlat procesu".

View Postcatalina1, on 29 august 2020 - 16:21, said:

@criztu
Eu am vazut cu ochii mei oameni care nu puneau gura pe ce produceau pentru a vinde. La supermarket chiar e mai controlat procesul, tu crezi in continuare ce vrei.

Pai cum ai tras tu concluzia ca aia de la supermarket controleaza "procesul"? Asta incerc sa-ti arat, ca e o poveste pe care ti-o spui ca sa eviti anxietatea.

Editat de criztu, 29 august 2020 - 17:58.


#491
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.957
  • Înscris: 02.05.2020
E posibil Catalina1 sa isi impuna ca ce maninca din supermarket e controlat,altfel nu ar mai manca nimic de nicaieri.

#492
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.772
  • Înscris: 19.01.2005

View Postsilesax, on 29 august 2020 - 11:17, said:

da chiar, ce e aia chimizare??.. ingrasamintele chimice sau tratamentele aplicate în timpul vegetatiei?

View Postgomez99, on 29 august 2020 - 11:40, said:

din cite stiam eu, chimizarea se refera la toate substantele de sinteza care se folosesc in agricultura: ingrasaminte, amelioratori de sol, regulatori de crestere, pesticide/fungicide precum si la procedurile prin care se aplica.

Chimizarea e inclusiv folosirea de substante pentru a minca mure iarna.

Pe vremea aia mai de demult, mergeam in piata si o data pe an cumparam mure. Ca atunci le era vremea. Atunci mergeam si luam afine.
Asta daca nu mergeam pe coasta sa le culegem personal sau la munte pentru afine/zmeura,

Si aveau si aroma si gustul alea concentrate, de fruct adevarat.
Astea de acum chimizate bine is mari, pline de apa si daca le chimizezi cu arome artificiale au si miros de fructe de padure.

#493
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.308
  • Înscris: 02.09.2014

View PostSoulstream, on 10 mai 2020 - 20:16, said:

Sotia e de pe langa Tecuci, si acolo e un sat Matca care e plin de solarii pt crescut legume/fructe pe tot timpul anului. Acum cativa an cand am fost ulrima oara acolo, tot prin aprilie-mai am fost si am  cumparat niste rosii si castraveti foarte bune de acolo. Recunosc ca habar nu am cum sunt crescute, dar asa nu am habar nici cum sunt crescute nici cele de la auchan. Ideea e ca rosiile cumparate de la taraba sunt mai bune decat cele din auchan, la restul fructelor/legumelor nu observ aceeasi diferenta ca la rosii (nu stiu exact care e smecheria de ce doar la rosii simt asa diferenta).
Pentru 'fanii' satului Matca: "Trafic de substanţe toxice pentru culturi la Matca, cel mai mare bazin legumicol din ţară" https://adevarul.ro/...f05e/index.html

Doar doua firme controlate, au gasit tone de substante toxice (insecticide, pesticide expirate etc.).

Editat de Costel2014, 24 iunie 2022 - 14:00.


#494
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.672
  • Înscris: 12.02.2007
Banuiesc ca legumele de pe tarabe sunt mai pline de chimicale decat cele din supermarketuri.

Am cumparat cartofi de la taraba, au tinut cateva saptamani, cei de la supermarket dupa o saptamana au incoltit si apoi dupa alte cateva zile au inceput sa se strice.
Am cumparat rosii de la taraba, nu exagerez cand spun ca dupa 3 (TREI) saptamani aratau aproape la fel ca in ziua cumpararii. Cele din supermarket au tinut maxim o saptamana.
Salata de la taraba am uitat-o in frigider si dupa 2 saptamani era la fel de buna. Nu mi-a venit sa cred.

Rosiile din gradina de la tara tin 2 zile in frigider....

#495
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.308
  • Înscris: 02.09.2014

View PostSacDePureci, on 24 iunie 2022 - 14:10, said:

Banuiesc ca legumele de pe tarabe sunt mai pline de chimicale decat cele din supermarketuri.

Am cumparat cartofi de la taraba, au tinut cateva saptamani, cei de la supermarket dupa o saptamana au incoltit si apoi dupa alte cateva zile au inceput sa se strice.
Am cumparat rosii de la taraba, nu exagerez cand spun ca dupa 3 (TREI) saptamani aratau aproape la fel ca in ziua cumpararii. Cele din supermarket au tinut maxim o saptamana.
Salata de la taraba am uitat-o in frigider si dupa 2 saptamani era la fel de buna. Nu mi-a venit sa cred.

Rosiile din gradina de la tara tin 2 zile in frigider....
Nimeni nu ii controleaza, pun pesticide dupa ureche, ce au gasit autoritatile e horror: substante toxice, substante expirate, substante care sunt interzise in Romania!
Daca ne gandim ca au controlat doar doua firme si acolo, spune in incheierea articolului, sunt 4000 de producatori, iti dai seama de proportiile dezastrului.

Editat de Costel2014, 24 iunie 2022 - 14:37.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate